Produkty Cyrilometodějské stezky

Poutníkova hledačka Veligradská

Dnes se spolu projdeme po centru dávné říše, Veligrad byl název jeho, sídlil tu sám kníže. Na řece mocné město opevnil a zbudoval, okolním zemím od Čech až po Maďarsko panoval. Málokdo dnes pochybuje, každé dítě ví z hlavy, právě tady leželo kdys centrum Velké Moravy. Uherským Hradištěm až do Starého Města až k pokladu zavede vás veligradská cesta.

Poutníkova hledačka Velehradská

Poutní místo významné je náš dnešní cíl, historický Veligrad mu jméno propůjčil. Poutníci už po staletí proudí k Velehradu, kořeny tu hledají křesťané z Východu i Západu. Duchovní tradice stal se klášter nositelem, kterou tady zasadili dávno Cyril s Metodějem. Vydejme se tedy cestou co tisíce věřících, rozjímejme, zapomeňme na strasti dnů přítomných.

Otevřené brány

Otevřené brány jsou společným projektem Zlínského kraje, Arcibiskupství olomouckého, evangelické církve, měst, obcí a farností. Smyslem je přiblížit návštěvníkům kostelů hodnotu architektury a umění spjatého s křesťanskou tradicí a poukázat i na další zajímavá místa v okolí. Poutní trasy Cyrilometodějské stezky propojují kostely zapojené do projektu Otevřené brány.

Za pokladmi Zobora

Propagační materiál Za pokladmi Zobora je průvodce popisujíci trasu z Nitranského hradu k Zoborskému klášteru na Zoboru (místní část města Nitra) včetně rozkládací mapy, která ilustruje celou trasu a popisuje významná místa podél ní.

Zoborský kláštor a okolie

Objevte nedoceněný poklad slovenské historie. Na Zoboru vznikl někdy v rozmezí roků 800 - 880 první klášter na území Slovenska - benediktýnský klášter sv. Hypolita. Klášter byl centrem náboženského, veřejnoprávního a kulturního dění.