Produkty Cyrilometodějské stezky

Místa spojená s cyrilometodějskou tradicí

Po jedenácti stoletích, která uplynula od smrti Konstantina a Metoděje, zůstává jejich dědictví pro naše země i pro všechny Slovany stále živé. Zveme Vás k putování po stopách soluňských bratrů – na poutní místa, k sakrálním památkám, na poutě a jiné akce kulturně-duchovního charakteru. Zjistíme, že jejich odkaz založený na respektu k lokální kultuře, zní naléhavě a aktuálně i dnes.

Místa spojená s velkomoravskou tradicí

Zveme Vás k putování po velkomoravských místech. Památky naší velkomoravské minulosti jsou neprávem opomíjeny. Přitom patří k atraktivním turistickým cílům a mají co nabídnout mladým i starším návštěvníkům. Zvláště pro milovníky poznání na obou stranách česko - slovenské hranice, kterým není lhostejné kde žijí, nebude putování na slavná místa Velké Moravy ztrátou času.

Online story mapa

Aplikacia, ktorá pomôže pútnikovi / turistovi nie len vopred si naplánovať trasu cesty a sprievodný program, ale najmä priamo na trase pútnickej cesty pomôže pri orientácii v teréne, poskytne informácie ubytovaní a stravovaní, o cirkevných a historických pamiatkach a ďalších o turistických cieľoch či kultúrnych podujatiach v okolí.

Otevřené brány

Otevřené brány jsou projektem Zlínského kraje, Arcibiskupství olomouckého, evangelické církve, měst, obcí a farností. Smyslem je přiblížit návštěvníkům kostelů hodnotu architektury a umění spjatého s křesťanskou tradicí a poukázat i na další zajímavá místa v okolí. Poutní trasy Cyrilometodějské stezky propojují kostely zapojené do projektu Otevřené brány.

Poutníkova hledačka Veligradská

Dnes se spolu projdeme po centru dávné říše, Veligrad byl název jeho, sídlil tu sám kníže. Na řece mocné město opevnil a zbudoval, okolním zemím od Čech až po Maďarsko panoval. Málokdo dnes pochybuje, každé dítě ví z hlavy, právě tady leželo kdys centrum Velké Moravy.

Poutníkova hledačka Velehradská

Poutní místo významné je náš dnešní cíl, historický Veligrad mu jméno propůjčil. Poutníci už po staletí proudí k Velehradu, kořeny tu hledají křesťané z Východu i Západu. Duchovní tradice stal se klášter nositelem, kterou tady zasadili dávno Cyril s Metodějem. Vydejme se tedy cestou co tisíce věřících, rozjímejme, zapomeňme na strasti dnů přítomných.

Za pokladmi Zobora

Propagační materiál Za pokladmi Zobora je průvodce popisujíci trasu z Nitranského hradu k Zoborskému klášteru na Zoboru (místní část města Nitra) včetně rozkládací mapy, která ilustruje celou trasu a popisuje významná místa podél ní. Objekt je součástí významné archeologické lokality, rujn kamaldulského Kláštera sv. Josefa ze 17. století.

Zoborský kláštor a okolie

Objevte nedoceněný poklad slovenské historie. Na Zoboru vznikl někdy v rozmezí roků 800 - 880 první klášter na území Slovenska - benediktýnský klášter sv. Hypolita. Klášter byl centrem náboženského, veřejnoprávního a kulturního dění.