Z RAJNOCHOVIC PŘES VRCHOL KELČSKÉHO JAVORNÍKU NA SVATÝ HOSTÝN

13,9 km; 5:10 hodin; jednoduchá orientace po vyznačených trasách Klubu českých turistů. Trasa je pro zdatnější turisty.

Cestu začínáme v obci Rajnochovice na rozcestí Rajnochovice - bus. Vydáme se jižně po červené turistické značce na rozcestí Rosošné - bus na horním konci osady Rajnochovice, poblíž hájovny Rosošné. Vlévá se zde Rosošný potok do Juhyně. Přibližně po 350 metrech přicházíme k rozcestí Rosošné - háj a odbočujeme v pravo na žlutou turistickou značku, po které se potřebujeme dostat na rozcestí Pod černou bařinou, abychom se napojili na zelenou turistickou značku. Pokud bychom se odtud vydali doprava, přijdeme ke dvěma zříceninám hradu Šaumburk vzdálené jeden, respektive jeden a půl kilometru. My se ale vydáme doleva na Kelčský Javorník. Při stoupání na kopec bohužel turistických značek ubývá, až nakonec se ztratí úplně. Pokud nemáme s sebou kvalitní mapu, nebo GPS navigaci, může se stát, že nás bude čekat docela náročný výstup na Kelčský Javorník po různých cestách i necestách. Pokud udržíme správný směr, měli bychom dorazit na vrchol Kelčský Javorník ve výšce 865 m. Zde se opět sektáváme se zelenou turistickou značkou. Na vrcholu je vystavena rozhledna, která je lákadlo pro turisty, kterých na cestě a na vrcholu potkáme mnoho. Vstup na rozhlednu je celoročně volný, je potřeba dbát na aktuální povětrnostní podmínky.

Po krátkém odpočinku a výhledu po okolí se vydáváme znovu na naši cestu na Svatý Hostýn. Po mírném klesání přicházíme na rozcestí Jehelník - pam. Bohužel i zde je značení dosti skoupé, ale vede zde pouze jedna lesní cesta, takže bychom neměli sejít mimo naši trasu. Z Jehelníku nás čekají prudké sestupy přes Krškový až do Chvalčova. Lesní cesta, kterou nyní procházíme, se může zdát poněkud nepohodlná - rozbahněná a rozbitá těžbou dřeva.

Pod lesem u Chvalčova nás čeká příjemné osvěžení v podobě studánky "Pod Lomem". Nachází se přímo u naší cesty k bývalému chvalčovskému kamenolomu. Říká se jí také "Koryto". Zde jsme se také napojili na místní Naučnou stezku Chodník Masarykových. Po pár desítek metrů se odkláníme od žluté turistické značky a jdeme doleva po naučné stezce, která nás vede po místní komunikaci k řece Bystřičce, přejdeme most a odbočíme u hlavní silnice doleva. Podél silnice jdeme jen krátce, až přijdeme k rozcestí Říka - hotel, kde se napojíme opět na žlutou turistickou značku odbočením doprava, která vede lesem podél řeky Bystřičky. Zde na nás čeká příjemné osvěžení v podobě Jaroslavovy studánky, kde se rovněž nachází informační panel Naučné stezky Chodník Masarykových. Zanedlouho bychom měli dorazit k místní silnici, kde se napojujeme na červenou turistickou značku a zároveň Naučnou stezku Příroda Hostýnských vrchů odbočením doprava a po lesní cestě dojdeme až na Svatý Hostýn, kde naše cesta končí. Z Hostýna lze využít pravidelné linky autobusové dopravy, která Vás zaveze do nedalekého městečka Bystřice pod Hostýnem.